Pôvodný stav vykurovania v meste bol realizovaný centrálnou plynovou kotolňou, ktorá zabezpečovala celú výrobu tepla v meste. Kotolňa bola závislá na zemnom plyne.
V súčasnosti je spoločnosť Žarnovická energetická, s.r.o. po rozsiahlej kompletnej rekonštrukcii z prostriedkov Európskej únie a štátneho rozpočtu, v rámci operačného programu Životné prostredie, prioritnej osi č. 3 Ochrana ovzdušia a minimalizácia nepriaznivých vplyvov zmeny klímy.
Prvým krokom bola diverzifikácia palivovej základne. Kotolňa sa doplnila o nový zdroj tepla /kotol VESKO B/ na biomasu a tá sa stala základným palivom. Biomasa zabezpečuje viac ako 80% tepla v meste. Tým sa zvýšila spoľahlivosť dodávky tepla v meste.
Areál kotolne je umiestnený v strede sídliska. Objekt má vlastný dvor, ktorý umožnil vybudovanie skládky biomasy.
Druhým krokom bola komplexná výmena tepelných rozvodov, keď sa starý, opotrebovaný a poruchový štvorrúrový systém nahradil predizolovaným dvojrúrovým systémom typu PIPECO.
Posledným krokom bolo vybudovanie domových kompaktných odovzdávacích staníc tepla /KOST/ v jednotlivých objektoch. Týmto sa zmenil spôsob vykurovania v Žarnovici. Doposiaľ sa vyrábalo teplo a teplá voda v centrálnej kotolni, teraz je výroba tepla na vykurovanie a na prípravu teplej vody zabezpečená priamo v domových odovzdávacích staniciach, t.j. v miestach spotreby. KOST priniesli výrazný nárast komfortu pre odberateľov nie len v oblasti prípravy teplej vody ale aj v oblasti vykurovania. Spotrebitelia vďaka KOST získali komfort prevyšujúci vlastnú plynovú kotolňu. Majú kontrolu nad vlastnou spotrebou, sú schopní riadiť si odber tepla podľa vlastných potrieb a požiadaviek ale nevyžaduje si to žiadne investície, náklady na obsluhu, údržbu či revízie.
Vďaka tejto rekonštrukcii a modernizácii je celý vykurovací systém dvojpalivový, základným palivom je biomasa a doplnkovým palivom je zemný plyn. Vďaka týmto zmenám je garantovaná spoľahlivosť a hospodárnosť celého systému a samozrejme čo najnižšia cena tepla